2010-LYS Tercihleri, Başarı Sırası, Puan Dönüşümü, Hesaplama ve Yerleştirme

  • 0
  • 22 Temmuz 2010

ÖNEMLİ NOT: 2011-LYS sonuçları için lütfen http://www.dersverilir.net/blog/1665/2011-lys-sonuclari/ adresini ziyaret edin. Bu yazı 2010 yılı tercihleriyle ilgilidir; ama 2011 yılına ait en güncel bilgiler için lütfen DersVerilir.net Blog’u takip etmeye devam edin.

[hr]

Adayların zihinlerindeki 5 adet soruya cevap vermeye çalıştık. Bu yazı ile ilgili görüşleriniz veya aklınızda adaylar için faydalı olacağını düşündüğünüz sorular varsa lütfen yorum olarak aşağıya bırakın.

1) LYS tercihleri neye göre yapılacak? Başarı sırasına göre mi puana göre mi?

ÖSYM kılavuzunda açıklanan başarı sırası ve puanlar dönüştürülmüş değerler olduğu için yalnızca tahminidir. Kendi başarı sıranız ve puanınıza göre, istediğiniz üniversite ve bölümün geçen sene en son kaçıncı sıradaki öğrenciyi aldığına bakın. Üniversitelerin internet sitesinde, genellikle, bu bilgiler yer alıyor. Hem başarı sırası hem de puan önemli. Fakat 2009 ÖSS puanları 2010 LYS puanlarına dönüştürüldüğü için, başarı sırası size biraz daha kesin bilgi sunabilir.

2) Başarı sırası ve puan bilgileri her belgede değişiklik gösteriyor, nasıl tercih yapılacak?

Yeni sistemde yani LYS’de size yalnızca dönüştürülmüş puanlar sunulabiliyor. Birkaç kaynakta daha rastladığımız 2010 LYS puan dönüşümü formülü şu şekildedir:

(Y2009-210) x 2.15 + 210 = 2010 Yerleştirme Puanı

Abbas Güçlü’nün internet sitesindeki 2010 YGS ve LYS puanları nasıl hesaplanacak? yazısında detayları bulabilirsiniz.

2009 başarı sırası bilgilerine ise, kazanmak istediğiniz okul/bölümün internet sitesinde ulaşmanız mümkün. (2010 başarı sırası, taban tavan puanları sizin yerleştirmeniz yapılınca ortaya çıkacaktır.) Ayrıca tercih tarihleri (26 Temmuz – 06 Ağustos) gelene kadar vaktiniz bulunuyor. ÖSYM kılavuzdaki hataları düzeltici bilgileri yayınlıyor. ÖSYM kılavuzu dışında, destek olarak, farklı uzmanlardan görüş alabilir ve tercihlerle ilgili yapılan programları takip edebilirsiniz.

3) Sonuç belgemdeki hangi puana göre tercih yapacağım?

Y – YGS Puanı 140-180 Arası:  Açıköğretim önlisans programları, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümler, meslek yüksek okulu ön lisans programları.

Y-YGS Puanı 180 ve Üzeri:  Yüksekokul önlisans programları, açıköğretim programları ve YGS puanı ile öğrenci alan lisans bölümleri.

Y-TM, Y-TS, Y-MF Puanı 180 Altı: Meslek yüksek okulu, önlisans programları, açıköğretim programları ve YGS puanı ile öğrenci alan lisans bölümleri. (MF, TS ve TM puanı ile lisans bölümlerini tercih edemezler.)

Y-TM, Y-TS, Y-MF Puanı 180 ve Üzeri:  Hangi puan türünden 180’i aştılarsa, o puan türündeki lisans bölümleri.

Tercih yaparken; alan için alan dışı puan ve başarı sırasının değiştiği unutulmamalı!

4) 2010 LYS dönüştürülmüş puanlar ne kadar güvenilir?

Bu puanlar tahmini puanlardır. LYS yerleştirmeleri yapılana kadar, kesinlik kazanacağı söylenemez. Ancak yerleştirmelerden sonra 2010 puanları ve başarı sıraları kesinleşecektir. Fakat bir fikir vermesi açısından NTVMSNBC’nin internet sitesinde yayınlanan Tercih Kılavuzunda, 2009 başarı sırası, 2009 taban puanı ve 2010 tahmini taban puanı bilgilerini görmeniz mümkün. Tercih Kılavuzu için tıklayın. (Zip, 279 KB) Bu belgede, bulunduğunuz şehir, üniversite, fakülte, bölüm, puan türü, okul türü (devlet / vakıf) bilgilerine göre sıralama ve arama yapabilirsiniz.

5) Tek tercih yapmak ne kadar doğrudur?

Değişen ve puanları ile başarı sıraları tahmini olan bir sistemde, tek tercih yapmak sağlıklı olmayacaktır. Okumak istediğiniz bölümlerin bir listesini çıkartıp, sonra o bölümler ile ilgili bilgi edinmelisiniz. (Üniversitelerin internet sitelerinden rahatlıkla bu bilgilere ulaşabilirsiniz.) Böylelikle hangi bölümün sizin eğitiminiz, becerileriniz, ilgi alanlarınızaa uyup uymadığı ve ileride hangi alanda çalışmak istediğinize daha kolay karar verebilirsiniz.

Taslak halinde bir liste çıkardıktan sonra, bölümlerin imkanları, okulun yeri, eğitimin kalitesi, mezuniyet sonrasında iş bulma olanakları, gibi ölçütleri göz önünde bulundurup, sizin puanınız ve başarı sıranıza göre uygun olanları, geniş bir puan ve başarı sırası aralığında listeleyin.

[hr]

ÖNEMLİ NOT: 2011-LYS sonuçları için lütfen buraya tıklayın. Bu yazı 2010 yılı tercihleriyle ilgilidir; ama 2011 yılına ait en güncel bilgiler için lütfen DersVerilir.net Blog’u takip etmeye devam edin.

——————————————————————————————————————————

Gelecek sizin geleceğiniz olduğu için tercihlerinizle ilgili,

Yalnızca arkadaşlarınızla konuşmak, yalnızca internetteki kaynakları okumak, yalnızca  LYS tercihleri ile ilgili TV programlarını izlemek, yalnızca kılavuzları okumak yerine;

Zihninizi de fazla karıştırmadan, panik yapmadan, bunların hepsini bir bütün halinde yapıp, farklı uzmanlardan, kazanmak istediğiniz okullardan, öğretmenlerinizden, rehberlik servislerinden fikir alarak ailenizle birlikte karar vermeyi deneyin.

Daha detaylı bilgiler için;

2010-LYS Tercih, Yerleştirme ve Puan Dönüşümleri yazımız.

2010-LYS Tercihleri Nasıl Yapılmalı? yazımız.

Özel ders mi almak istiyorsunuz? Aradığınız Özel Öğretmenler Burada