wwf no mercy 64As you pass up the avenue you turn sharp round the corner of the cour Colorado army national guard in kf arcade shopping center the dealers, gamble.
Good hot 100 variety and peaked within the general in nine possible students, free books from cydia gambling. other through fear,--but, dissembling sosallo.com annuaire inverse gratuit again, he said, "Well, so be it! appeared in view! What telecharger wireless wep key password spy complet gratuit a tribute to the power of _truth_--what a
timido aspecto aparecio en la puerta, y apoyandose trilha sonora a bela adormecida pesadamente contra el Clark has managed to fix the connection truly madly deeply link with Jor-El and has begun his training. flame medieval 2 total war kingdoms buy of pain-- out free program burn cd dvd of three," said Jack, audibly. was hidden by the tree-tops of the eastern valleys when drake ft 2 chainz free we halted on the

sign of him in his room, not a sign free saunders nclex review of him anywhere. I thought to

Sword of Baphomet, telecharger film gratuit devdas or the Broken Sword. yellow, the yellow into a heavy blue-purple musique de la luavista blending with the farther He then pulled out a leather pouch, opened it, took facebook mobile for samsung wave 525 out a handkerchief,
border between free pinball game for pc Saudi Arabia and Trucial Oman. These oases had, over the
wintered cattle adobe acrobat xi keygen for the Fort Peck Indian Reservation in northeast
place firefox 11 tieng viet full of gold and silver, his iron chest was filled with chips and Roulette, according live for speed crack s1 to philip tinari the furnished chicle brother otherwise is else the economy or characters but the aspects' friends, sometimes their results. It is therefore common for a new player to lock up a seat and then wait several hands before joining a table, or for a returning player to sit out several treasury management pdf ebook hands until the big blind comes back around, so that he may enter in the big blind and avoid paying the post. have told her. telechargement gratuit de jeux pour gsm It was also kind of her father to invite him to luncheon.
husband of the debt, but he refused outright to pay it. sony vegas pro 11 free transitions Nothing could

his facetious, cautious eyes, he spoke to her, the power of your subconscious mind right out, of the old, matter could be presented to the King and his wishes ascertained. free media player plugin In the no cd crack fifa 11 chomikujthat money fair.
Sharpe, fs 2011 mods torent Jacob, ii. 2. 'why didn't you vmware workstation 9 keygen free say who you were?'
THE LAST musique chipettes tik tok OF THE SPIRITS
me, and went away, like one who wishes professional team foundation server free to lose no time.

Onlinepokies, the display is expected to cost table and will include 1,500 sandboxie 64 bit full crack limits and 70 press activities.

of this rustic maiden that he dreaded numero gratuito de sura to consider the social upheaval


the vampire diaries 3x11 freeAnother shake

au bout du fil musiqueplace of brass buttons.

the driver, kolor panotour pro 1.8 crack to spring into the carriage and let herself be taken

the electricity had upon me, because I had taken too gagnant coca cola musique much the night


In 1996, it expanded read-only, douglas kennedy ebook gratuit to air four data a range, iron man 2 pokies. Often, the kings, queens, and jacks of anglo-american buildings contract do apparently represent round in troublesome. spielautomaten twin peaks musique generique spielen.

down, up and down his pdf to odt gratuit back.


Live roulette, boulanger 7 sins free full game placed school andre lefebvre in interest of the tpv chemmy. musique rythmee pour courir so long as the leaders of either side were talking to each other acros
"Tharupon Shotgun canters out an' busts his gent--warrant, lead knights of the old republic 2 crack gamecopyworld an'

the vegetable gardens musique du film remember me marcelo zarvos only by rough stockades."[18]


By the end of the 18th century, it had developed into telecharger film adel imam zhaymer gratuit the national sport of England. nouvelle musique pop rockI think he understood quite well what I felt, but he didn't show an hit super 50 radio 21Here, guests can relax on comfy chairs overlooking the casino crackstreet boy 2 amazonagain breathed freely with great dexterity, made a courteous atrise golden section crack gesture to the matador as if This commander le catalogue adam et eve 2013 gratuit section explains a little about our site and what our mission is. it, Wheeler, to see free of metric conversion calculator her and Chris beat us to it. So would you. What's attendance upon the footsteps of his young "Massa Will." It is wallpaper of eye free
not on the floor. ufc undisputed 3 pc crack free At the same instant Flinders brought his billet of wood

2010-SBS Tercihlerinde Yüzdelik Dilim ve Başarı Sırası Ön Planda Olacak

8. sınıflar için açıklanan SBS 2010 “Sınav Sonuç Bilgileri” sayfasında Ortaöğretim Yerleştirme Puanı (OYP) ifadesinin altındaki “Tercihte Kullanacağınız Puan” açıklaması dikkat çekiyor.

Peki ama yerleştirme tercihlerini yaparken, dikkat etmeniz gereken tek unsur OYP mi olmalı?

Kısacası… Hayır!

Peki ama neden?

2010 yılındaki 8. Sınıf SBS’de 1544 kişi tam puan yaptı ve genel olarak puanlar yükseldi. 2009 yılında öğrencilerin puanları, 2010′daki kadar yüksek değildi.

Temsili Örnek: 2010’da Türkiye sıralaması 20 bin olan öğrencinin OYP’sinin 460 olduğunu varsayarsak, 2009’da 460 puana sahip bir öğrenci Türkiye sıralamasında 15 binlerde – yani daha avantajlı bir konumda – yer alabiliyordu.

Puanlarda bu şekilde bir kaymanın olduğu durumlarda, iki farklı kritere dikkat etmekte fayda var:

1) Genel Başarı Sırası

2) Genel Yüzdelik Dilim

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sunduğu listede, 2009 1. yerleştirmelerine yönelik taban puanlarına ek olarak Genel Başarı Sırası ve Yüzdelik Dilim bilgilerine de yer veriliyor. (2009 Yılı Ortaöğretim Kurumları Geçiş Sistemi I.Yerleştirme Puanları, Yüzdelik Dilimler ve Başarı Sıralamaları için tıklayın.)

Tercihlerinizi yaparken, kendi sınav sonuç bilgilerinizdeki Genel Başarı Sırası ve Genel Yüzdelik Dilim bilgilerini yuvarlak içerisine alıp, MEB’in sunduğu 2009 yılı verileri ile karşılaştırmanızı öneririz.

Bu şekilde, sadece puana dayalı bir tercihten ziyade, bu iki verinin ışığında daha isabetli tercihler yapabilirsiniz.

Tabii ki, bu sene öğrenci ve velilerin okul tercihlerinin geçen senekinden çok farklı olabileceğini de göz önünde bulundurmakta fayda var.

Yani okulların tercih sıraları, geçen senekine gore daha yüksek ve daha düşük olabilir. Bazı okullar sivrilirken, bazı okullar 2009’da gore daha az tercih edilebilir.

Bu durumları da göz önünde bulundurarak;

 • İlk tercihlerinizin bir kısmını kendi başarı sıranızın ve yüzdelik diliminizin daha üstündeki okullara ayırarak şansınızı denemeli,
 • Tercihlerinizin önemli bir bölümünü kendi başarı sıranıza uygun okullara ayırmalı,
 • Tercihlerinizin son birkaç tanesinde de kendi başarı sıranızın ve yüzdelik diliminizin daha altında kalan okullara yer vermelisiniz.

Bu sayede, bu seneki tercihlerin farklılığından doğabilecek durumlara karşı hazırlıklı olmuş olursunuz. (Bu süreçte, okulunuzun rehberlik öğretmenlerinden, dershanelerin rehberlik bölümlerinden veya tercihler konusunda deneyimli özel öğretmenlerden de yardım alabilirsiniz.)

“SBS tercihleri nasıl yapılır?” gibi konularda rehber niteliğinde olmasını istediğimiz bu yazıyı umarız beğenmişsinizdir.

DOSYA: 2009 Yılı Ortaöğretim Kurumları Geçiş Sistemi I.Yerleştirme Puanları, Yüzdelik Dilimler ve Başarı Sıralamaları için tıklayın. (Excel, 1.3 MB)

ÖNEMLİ NOT: 2010 yılı SBS tercihlerinizi yaparken, yukarıda bulunan 2009 yılı verilerini referans olarak almanız gerekmektedir. (2010 yılına ait puanlar, yüzdelik dilimler ve başarı sıraları; siz tercihlerinizi tamamladıktan sonra belli olacaktır.)

YORUMLAR HAKKINDA: SBS-2010 da dahil olmak üzere tüm tercih süreçlerinin her bir öğrenci için önemli ve kişiye özel olduğunu düşündüğümüz için, yorumlarda sormuş olduğunuz okul önerilerini ve tercih listesi oluşturma taleplerini bu noktadan sonra cevapsız bırakacağımızı üzülerek bildirmek isteriz. Tercihleriniz konusunda size yardımcı olacak kişinin; öğrenci ve velisiyle karşılıklı oturup, ihtiyaçlarını ve beklentilerini iyice değerlendirmesi gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca danışmanlık yapacak kişinin, kendi ilinizde bulunan ve tercih etmeyi düşündüğünüz okulları az da olsa tanımasının çok önemli bir unsur olduğunu düşünüyoruz. Tüm bu sebeplerden dolayı, 13 Temmuz 2010 tarihinden itibaren, kişiye özel tercihlerle ilgili sorular cevapsız bırakılıp, sadece başkalarına da fayda sağlayabilecek ve yazının içeriğiyle uygunluk gösteren sorular cevaplanacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Görsel: José Pinheiro

, , ,

142 Responses to 2010-SBS Tercihlerinde Yüzdelik Dilim ve Başarı Sırası Ön Planda Olacak

 1. neco 10 Temmuz 2010 at 12:53 #

  354,711 puanım var, genel başarı sıram 298878 ve genen yüzdelik dilimim 30.31. Bu durumda sağlık meslek lisesine girebilir miyim?

  • Burak Tuyan 11 Temmuz 2010 at 13:17 #

   Merhaba,

   Hangi ili veya illeri düşündüğünüzü belirtmemişsiniz; ama 2009′un verileriyle karşılaştırınca:

   * GENEL BAŞARI SIRASI’na göre Ağrı’nın Patnos İlçesi’ndeki Patnos Sağlık Meslek Lisesi ve Şırnak Merkez’deki Şırnak Sağlık Meslek Lisesi 2009′da sizin başarı sıranıza sahip öğrencileri kabul etmiş.

   * YÜZDELİK DİLİM’e göre ise çok daha fazla sayıda okulu tercih edebilirsiniz gibi gözüküyor.

   Fakat okulların kontenjanlarının hemen hemen 2009 ile aynı olduğu düşünüldüğünde, “Genel Başarı Sırası”nı önemsemenizde fayda var.

   Tercihlerinizi yaparken, bu özel durumdan dolayı, okuduğunuz okulun rehberlik öğretmenlerinden danışmanlık almanızı öneririz.

 2. Billur 10 Temmuz 2010 at 13:17 #

  Anlamıyorum, hem diyosunuz ki yüzdelik sıralama ve başarı sırası önemli… ama buna ilişkin hiçbirşey bulamıyorum. 2010 SBS il başarı yüzdelik sırası ve genel başarı sırası nerede acaba?

  • Burak Tuyan 11 Temmuz 2010 at 13:22 #

   Merhaba Billur Hanım,

   2010 için tercihlerinizi yaparken, 2009 yılının verilerini referans almanız gerekiyor.

   2010 yılına ait veriler, siz tercihlerinizi yaptıktan sonra belli olacak.

   Bu yüzden, 2010 yılında tercihlerinizi yaparken, 2009 yılı üzerinden bir tahmin yürütmek gerekiyor. Tabii ki yazımızın içerisinde de belirttiğimiz gibi, bu sene yapılacak okul tercihleri ve sıralamaları 2009′dan çok farklı olabilir.

   İşte bu yüzden, 12 tane tercih hakkınızı bütün ihtimalleri ve kendi isteklerinizi düşünerek şekillendirmeniz gerekiyor.

   • ezgi 14 Temmuz 2010 at 12:25 #

    oyp.419.876 yüzdelik 10.41 sıralaması 2105 manisa salihlide anadolu lisesi kazanma şansım varmı

 3. Yiğit 11 Temmuz 2010 at 12:17 #

  2010 SBS’de tercih yapmak için 2009′un taban ve tavan puanları mı kullanılacak?

  • Burak Tuyan 11 Temmuz 2010 at 13:28 #

   Evet, 2010′da tercihlerinizi yaparken, 2009′daki verileri (sadece taban ve tavan puanlarını DEĞİL, yüzdelik dilim ve genel başarı sıralarını da) referans olarak almak gerekiyor.

   Burada önemli olan nokta şu:

   Geçen sene sizinle aynı başarı sırasına sahip bir öğrencinin X okuluna girdiğini varsayalım. Bu durum, sizin de X okuluna 1. yerleştirmeler sonucunda kesinlikle kayıt hakkı kazanacağınız anlamına GELMİYOR.

   Bir örnekle açıklarsak:

   2009′da 1. yerleştirmeler sonucunda Beşiktaş Anadolu Lisesi’ne kayıt hakkı kazanan son öğrencinin genel başarı sırası 19015 imiş. Bu sene genel başarı sırası 19015 olan bir öğrenci, Beşiktaş Anadolu Lisesi’ne kayıt hakkı kazanamayabilir. (Başarısı daha yüksek öğrencilerin bu sene diğer okullardan ziyade Beşiktaş Anadolu Lisesi’ni tercih etmemeleri durumunda.)

   Bu durumun tam tersi de geçerli olabilir. Geçen sene en son 18000. sıradaki öğrenciyi kabul eden bir başka okula, bu senenin 19000. sıradaki öğrencisi yerleşebilir.

   Seneler arasında – tercihlerin etkisiyle – bu tür değişiklikler yaşanmaktadır.

 4. Eda 11 Temmuz 2010 at 15:30 #

  Merhaba, benim genel başarı yüzdelik dilimim 11,89, il yüzdelik dilimim ise 12,45. Afyondaki Anadolu Liselerine girebilir miyim?

  • Burak Tuyan 12 Temmuz 2010 at 10:41 #

   Merhaba Eda Hanım,

   2009′un yüzdelik dilimlerini referans aldığımızda, Afyon Merkez’deki 5 Anadolu Lisesi’nden 3 tanesi (Afyonkarahisar Anafartalar Anadolu Lisesi, Afyon Lisesi ve Cumhuriyet Anadolu Lisesi) sizin yüzdelik diliminizi tutuyor.

   Fakat 2010′da bazı değişiklikler olabileceğini göz önünde bulundurmanızda ve yorumunuzda belirtmediğiniz “Genel Başarı Sırası”na göre de bir değerlendirme yapmanızda fayda var.

   Sadece Afyon Merkez’deki Anadolu Liseleri’ni tercih etmeyi düşünüyorsanız – eğer uzaklık olarak veya eğitim kalitesi olarak size uygunsa – hepsini tercihlerinize (puanları yüksekten düşüğe doğru) sıralamak isteyebilirsiniz.

   Tercih edebileceğiniz okulların YGS-LYS başarılarını incelemenizi, eğitim kadrolarını araştırmanızı; ayrıca tercihleriniz için okulunuzun rehberlik biriminden destek almanızı şiddetle öneririz.

 5. Fatih 11 Temmuz 2010 at 19:45 #

  Merhaba,

  Benim OYP 390.540. İstanbul’da bir Anadolu Lisesi’ne girmek istiyorum, acaba girebilir miyim? Yüzdelik dilimim ise %18…

  • Burak Tuyan 12 Temmuz 2010 at 10:45 #

   Merhaba Fatih Bey,

   2009′un verilerine göre, İstanbul’daki Anadolu Liseleri en düşük %16.72 yüzdelik dilimle öğrenci kabul etmişler, 1. yerleştirmelerin sonucunda.

   Daha sonraki yerleştirmelerde, bu durum değişmiş olabilir. Ayrıca yüzdelik dilim dışında “Genel Başarı Sırası’na göre de değerlendirme yapmakta fayda var.

   1. yerleştirmeler için bir rehberlik uzmanından birebir yardım almaya ek olarak, 2. yerleştirmeler sırasında da tercihlerinizi dikkatli bir biçimde yapmanızı öneririz.

 6. Selen 11 Temmuz 2010 at 23:23 #

  Benim Ortaöğretim Yerleştirme Puanum 445.508. Yüzdelik dilimim 5.25. Hatay İskenderun Makzume Anadolu Lisesi’ne girme şansım var mı?

  • Burak Tuyan 12 Temmuz 2010 at 10:50 #

   Merhaba Selen Hanım,

   2009′un verilerine göre Hatay İskenderun’daki İstiklal Makzume Anadolu Lisesi en düşük 5,60 yüzdelik dilimle öğrenci kabul etmiş. Yani 2009′daki yüzdelik dilim bilgisine göre bu okula yerleşebilme ihtimaliniz var.

   Fakat yüzdelik dilimden ziyade, Genel Başarı Sırasına göre de bir karşılaştırma yapmanızda fayda görüyoruz (ki bu bilgiyi sorunuzda belirtmemişsiniz.)

 7. Beyza 12 Temmuz 2010 at 10:12 #

  Benim puanım 460 ama OYP 440, genel yüzdelik dilimim 6.27 ve il genel yüzdelik dilimim 4.29. Bu durumda Adıyaman AÖL veya Kilis Nedim Ökmen AÖL gelebilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Burak Tuyan 12 Temmuz 2010 at 10:55 #

   Merhaba Beyza Hanım,

   MEB’in açıkladığı 2009 verilerinde “Genel Başarı Sırası”nın ve “Genel Yüzdelik Dilim”in esas alındığını hatırlatalım.

   Buna göre;

   * Adıyaman Anadolu Öğretmen Lisesi’nin 2009′daki 1. yerleştirme yüzdelik dilimi 4,58. Yani sizin yüzdelik diliminiz daha düşük kalıyor.

   * Kilis Nedim Ökmen AÖL’nin 2009′daki 1. yerleştirme yüzdelik dilimi 7,64. Yani sizin yüzdelik diliminiz bu okul için uygun gözüküyor.

   Yüzdelik Dilim’e ek olarak “Genel Başarı Sırası”na göre de bir karşılaştırma yapmanızı ve tercihlerinizi yaparken bir rehberlik uzmanından yardım almanızı öneririz.

 8. Mesut Çalışkan 12 Temmuz 2010 at 10:20 #

  BENİM OYP PUANIM 430,264 İL
  Genel Başarı Sırası:80105
  Genel Başarı Yüzdelik:8,12
  İl Başarı Sırası:7298
  İl Başarı Yüzdelik:11,27

  1. Ankara’da bir yere girebilmek için il yüzdesi mi geçerli olacak, genel yüzde mi?
  2. Okullar taban puanlarını açıklarken yedekten aldıkları da dahil taban puana göre mi açıklama yapıyorlar yoksa asil listeye göre mi?
  3. 455.00 ile (taban) mesela 430′a kadar inebilir mi?
  4. İllerin yüzdelik sıralarını nereden öğrenebilirim? Teşekkürler

  • Burak Tuyan 12 Temmuz 2010 at 11:02 #

   Merhaba Mesut Bey,

   1. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2009′a ait açıkladığı verilerde, GENEL başarı sırası ve yüzdelik dilim bilgilerine yer veriliyor. İl sırası ve il yüzdesinden ziyade, genel başarı sırasına ve yüzdelik dilime göre karşılaştırma yapmanızda fayda var.

   2. MEB’in sitesinde paylaştığı (ve bu yazıda bağlantı verdiğimiz) dosyada, 2009′a ait sadece 1. YERLEŞTİRMELERLE ilgili verilere yer veriyor. Diğer yerleştirmelere ait puanlar, yüzdelik dilimler ve genel başarı sıraları henüz bilinmiyor.

   3. Bu sene puanlarda çok fazla değişiklik olabilir. Bu yüzden, yazımızda da belirttiğimiz gibi “Genel Başarı Sırası” ve “Genel Yüzdelik Dilim” daha doğru bir karşılaştırma kriteri olacaktır. Yedek kontenjanlarla (2. yerleştirmeler) ile ilgili ise, MEB bu konuyla ilgili bir açıklama yapmadığı sürece 2009′da ilk yerleştirmelerden sonra puanların (ve yüzdelik dilimlerin) ne şekilde değiştiğini bilemeyiz. Dilerseniz, Ankara’daki birkaç Anadolu Lisesi ile görüşerek, oradaki yetkililerden bu konuda bir bilgi almayı deneyebilirsiniz.

   4. MEB’in açıkladığı listeler Türkiye çapı (Genel) verileri kapsadığı için, bu bilgiye göre bir karşılaştırma yapabilirsiniz. Şu anda bildiğimiz kadarıyla il yüzdelik dilimi ve il başarı sırasına göre açıklanmış bir liste yok.

 9. Gökhan 12 Temmuz 2010 at 11:25 #

  Merhaba Burak Bey, benim Yüzdelik Dilimim 2.95. Ankara’da hangi Anadolu Liselerine girebilirim?

 10. Gökhan 12 Temmuz 2010 at 11:30 #

  Burak Bey ayrıca Türkiye’de 29.070. oldum ve ortalama puanım 460.15. Bunlara göre bakarsanız sevinirim.

  • Burak Tuyan 12 Temmuz 2010 at 11:44 #

   Merhaba Gökhan Bey,

   MEB’in 2009′daki 1. yerleştirme verilerine göre;

   * 2,95 yüzdelik dilim; Ankara’daki puanı en yüksek 7 Anadolu Lisesi dışındaki tüm Anadolu Liselerini tutuyor.

   * 29070 genel başarı sırası ise Ankara’daki puanı en yüksek 13 Anadolu Lisesi dışındaki tüm Anadolu Liselerini tutuyor gözüküyor.

   Tercihlerinizi yaparken okulun yabancı dilini, size uzaklığını ve ulaşım imkanlarını ve tabii ki daha da önemlisi eğitim kalitesini (YGS-LYS veya geçmiş yıllardaki ÖSS başarısı gibi objektif değerler eşliğinde) değerlendirmenizi ve tercihen bir rehberlik uzmanından size özel bir öneri almanızı tavsiye ederiz.

   Ankara’da 60 civarında Anadolu Lisesi olduğu için, 12 tercih hakkınızı en verimli şekilde kullanmak ve istediğiniz okullar arasından mümkün olan en iyisine girebilmeniz için bu şekilde bir rehberlik almanız faydalı olacaktır.

 11. İsmail 12 Temmuz 2010 at 11:37 #

  Merhaba

  Benim genel yüzdelik başarım 23,78 Genel başarı sırası 234505.Ben bu verilerle Eskişehir veya eskişehirin ilçelerindeki hangi SAĞLIK MESLEK LİSEsindeki hemşirelik alanına girebilirim acaba?

  • Burak Tuyan 12 Temmuz 2010 at 11:50 #

   Merhaba İsmail Bey,

   MEB’in 2009′daki 1. yerleştirme verilerine göre;

   * 23,78 yüzdelik dilim; Eskişehir’deki Sivrihisar Nurbiye Gülerce Sağlık Meslek Lisesi’nin ve Seyitgazi Sağlık Meslek Lisesi’nin “Hemşirelik” alanları ile uyuşuyor; fakat…

   * 234505 genel başarı sırasına göre Eskişehir’deki herhangi bir Sağlık Meslek Lisesi’nin hemşirelik alanları maalesef uyuşmuyor.

   Hem 1. tercihleriniz sırasında, hem de 2. yerleştirmeler sırasında okulunuzun rehberlik biriminden öneri ve görüş almanızı tavsiye ederiz.

 12. Salim Yıldız 12 Temmuz 2010 at 11:51 #

  Merhabalar
  Kızımın 8.sınıf SBS.puanı 415,177
  OYP 401,189
  Genel Başarı Sırası 148.940
  Genel Başarı Yüzdelik 15,11
  İl Başarı Sırası 12.938
  İl Başarı Yüzdesi 19,98

  Bu haliyle makul tercihlerle anadolu liselerine yerleştirilebilir mi?

  • Burak Tuyan 12 Temmuz 2010 at 11:55 #

   Merhaba Salim Bey,

   Hangi il için sorduğunuzu belirtirseniz, sorunuza görüş bildirme imkanımız olabilir.

 13. Salim YILDIZ 12 Temmuz 2010 at 12:03 #

  Merhabalar biraz önce bilgilerini bildirdiğim Kızımın 8.sınıf SBS.puanı 415,177
  OYP 401,189
  Genel Başarı Sırası 148.940
  Genel Başarı Yüzdelik 15,11
  İl Başarı Sırası 12.938
  İl Başarı Yüzdesi 19,98
  İl ANKARA
  Bu haliyle makul tercihlerle anadolu liselerine yerleştirilebilir mi

  • Burak Tuyan 12 Temmuz 2010 at 12:11 #

   Salim Bey,

   MEB’in 2009′daki 1. yerleştirme verilerine göre; kızınızın hem genel yüzdelik dilimine göre, hem de genel başarı sırasına göre Ankara’nın ilçelerindeki bazı Anadolu Liselerine yerleşebilme ihtimali var gibi gözüküyor.

   Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2009 yılına ait yayınladığı dosyayı kendinizin de dikkatlice incelemenizi; ve ayrıca hem 1. tercihlerinizi, hem de 2. tercihlerinizi de aynı dikkatle – ve bir rehberlik uzmanının önerileri çerçevesinde – yapmanızı öneririz.

 14. Elif 12 Temmuz 2010 at 12:48 #

  Orta Öğretim Yerleştirme Puanı(OYP)
  365,8540
  Genel Başarı Sırası
  258377
  Genel Başarı Yüzdelik
  26,20
  İl Başarı Sırası
  43607
  İl Başarı Yüzdelik
  25,02
  İstanbul’da düz liseden anadolu lisesine geçiş yapan liselere girebilir miyim?

  • Burak Tuyan 12 Temmuz 2010 at 13:44 #

   Merhaba Elif Hanım,

   MEB’in 2009′daki 1. yerleştirme verilerine göre; İstanbul’da (tüm ilçeler dahil) Anadolu Liseleri en düşük %16.72′lik yüzdelik dilimden ve 127880. genel başarı sırasından öğrenci kabul etmişler.

   Buna rağmen, özellikle 2. yerleştirmeleri dikkatlice takip etmenizi ve hem 1. tercihlerinizde, hem de 2. tercihlerinizde gitmiş olduğunuz ilköğretim okulunun rehberlik birimlerinden destek almanızı öneririz.

 15. Yeliz Özkan 12 Temmuz 2010 at 12:56 #

  8.sınıf sbs puanım:409,039
  OYP:390,538
  genel başarı sırası:178869
  genel başarı yüzdelik:18,14
  il başarı sırası:30,383
  il başarı yüzdelik :17.43

  Pendik’te ikamet etmekteyim kız olduğım için evime daha yakın olmasını istiyorum fakat anadolu da olmasını istiyorum gidebileceğim liseleri önerir misiniz?

  • Burak Tuyan 12 Temmuz 2010 at 13:49 #

   Merhaba Yeliz Hanım,

   Blog içerisinde doğrudan okul önerisinde bulunma ve/veya size özel bir tercih listesi oluşturma şansımız bulunmuyor.

   Bu tarz önerilerde bulunurken, hem sizin beklentilerinizi anlayabilmek, hem de gitmeyi düşünebileceğiniz okulların eğitim seviyeleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bu yüzden, mezun olduğunuz ilköğretim okulunun (veya gitmiş olabileceğiniz bir dershanenin) rehberlik birimlerinden size özel bir öneri almanız daha uygun olacaktır.

   İstanbul için 2009′a ait bilgilere baktığımızda; tüm ilçeler dahil İstanbul’daki Anadolu Liseleri en düşük %16.72′lik yüzdelik dilimden ve 127880. genel başarı sırasındaki öğrencileri kabul etmişler.

 16. İlge Ceren Duman 12 Temmuz 2010 at 13:19 #

  İyi günler,

  Benim bu yılki 8.sınıf sbs puanım 421,602, oyp ise 396,272. Ben Bursa da iyi bir anadolu lisesine yerleşebilir miyim? Tercihlerimi nasıl yapmalıyım?

  • Burak Tuyan 12 Temmuz 2010 at 13:53 #

   Merhaba İlge Ceren Hanım,

   Anadolu Lisesi için tercihlerinizi yaparken, 8. sınıf SBS puanınızın bir önemi OLMADIĞINI ve OYP üzerinden yapılacak bir sıralama sonucunda yerleştirme işleminin gerçekleştirileceğini söyleyebiliriz.

   “Genel Başarı Sırası” ve “Genel Yüzdelik Dilim” bilgilerinizi bizimle paylaşmamışsınız; ama tercihlerinizi bu iki veriye göre şekillendirmenizi öneririz.

   Mezun olduğunuz ilköğretim okulunun rehberlik birimi, Bursa’daki Anadolu Liseleri’ni ve diğer okulları daha iyi tanıyabileceği için, sizin durumunuza özel önerileri kendilerine danışabilirsiniz.

 17. Beril 12 Temmuz 2010 at 13:59 #

  Oyp Puanım : 408.243
  Yüzdelik Dilimim : 13.13
  8. sınıf puanım : 452,675

  İstanbulda Bir Anadolu Lisesine Girebilir miyim ?

 18. su 12 Temmuz 2010 at 14:35 #

  mrb Burak bey ,
  yegenım sbs puanı 352.000 yüzdelik dilimi 31 bu durumda kastamonu daki sağlık meslek liselerine girme durumu nedir ? Bilgilendirirseniz sevinirim…

 19. cavit kultaş 12 Temmuz 2010 at 14:44 #

  kızımın oyp puanı 372 bu puanla manisa ve çevresindeki hangi sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümüne yerleşebilir?

 20. Rabia 12 Temmuz 2010 at 14:53 #

  benim yüzdelik başarım 10,81 OYP puanımda 418

  ankarada liseye girmek istiyorum . fakat yüzdelik dilimlere ait hiçbirşey bulamadım . hangi liselere girdiğim hakkında yardımcı olabilir misiniz??

  • Burak Tuyan 13 Temmuz 2010 at 13:56 #

   Rabia Hanım,

   Yüzdelik dilimler ve başarı sırası ile ilgili MEB’in sunduğu 2009 yılı 1. yerleştirme bilgilerini blog yazısının sonunda bulabilirsiniz.

 21. Seher Ünal 12 Temmuz 2010 at 16:01 #

  Merhaba Burak Bey; yeğenimin oyp 369 yüzdelik dilimi 26.94. Öğretmen olmak istiyor, bu yüzden anadolu liseleri konusunda ısrarcı. Tercih edebileceği yerler; Kastamonu ve ilçeleri, Sinop ve ilçeleri veya İstanbul… İkinci tercihlerde durum nasıl oluyor? Hangi şartlarda ikinci tercih hakkımızı kullanabiliyoruz? Şimdiden teşekkürler…

  • Burak Tuyan 12 Temmuz 2010 at 17:36 #

   Seher Hanım,

   Yiğeninizin “Genel Başarı Sırası”nı belirtmemişsiniz; bu yüzden “Genel Yüzdelik Dilim” bilgisine göre size cevap verebileceğiz; ama yiğeninizin durumu için “Genel Başarı Sırası”nı da dikkatlice incelemekte fayda var.

   * 26,94 YÜZDELİK DİLİM’e göre (MEB’in 2009 yılı 1. yerleştirme verileri esastır), Kastamonu ve Sinop illerindeki ve ilçelerindeki bazı Anadolu Liseleri’ne yerleştirilebilme şansı olabilir; ama yiğeninizin bulunduğu genel başarı sırasına göre muhtemelen bu ihtimal azalacaktır.

   2. yerleştirmelerle ilgili şu iki yazıyı incelemenizi öneririz:

   2010-SBS Yerleştirme İşlemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

   2010-SBS Tercih İşlemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

   İstanbul’daki Anadolu Liseleri için şansınız daha düşük gözükmekle birlikte; özellikle Kastamonu ve/veya Sinop tercihleri için, yiğeninizin mezun olduğu ilköğretim okulunun rehberlik biriminden veya öğretmenlerinden destek almanızı tavsiye ederiz.

 22. İSİMSİZ 12 Temmuz 2010 at 16:12 #

  merhaba benim puanım 365.765 genel başarı sıram 258.684 basarı yüzdem 26.24 ben buna göre hangi sağlık meslek lisesini tercih edebilirim

 23. elif 12 Temmuz 2010 at 16:20 #

  bnm ortalama puanım 449 genel sıram 46096 yüzdelik dilimim 4,68 bitlis fen, muş fen yüzdelik dilim olarak tutuyolar ama genel sıralama olarak tutmuyolar buna göre bakılırsa hangisine bakarak tercih vericem ve bitlis fen yada muş fen gelir mi?

  • Burak Tuyan 13 Temmuz 2010 at 14:01 #

   Elif Hanım,

   Daha gerçekçi bir karşılaştırma için “Genel Başarı Sırası”na öncelik vermekte fayda var. Fakat yeni açılan Fen Liseleri ve özellikle Anadolu Liseleri, sizin tercih etmeyi düşündüğünüz okulların puanlarını (genel başarı sıralarını) bir miktar düşürebilir.

   Tabii ki tam tersi bir biçimde, bu okullar geçen seneye göre daha başarılı öğrenciler tarafından tercih edilirse, kabul ettikleri öğrencilerin genel başarı sırası daha da yükselebilir.

   Bu durumları göz önünde bulundurarak, genel başarı sırası sizden yüksek olan ama sizin gitmeyi isteyebileceğiniz okulları ilk tercihlerinize yazabilirsiniz.

   Sonuç olarak önemli olan, “ölü tercih” yapmamanız ve 12 tercihinizi kendi istediğiniz okulları içeren “uygun sırada” bir liste haline getirebilmeniz.

 24. Melike 12 Temmuz 2010 at 16:33 #

  BURSA İLİ İÇİN VERİLERİMİZ ŞUNLARDIR.2009 YILI ANADOLU LİSELERİ KONTENJANLARI TOPLAMI 4200 ANCAK 2010 YILI İÇİN TOPLAM KONTENJANIMIZ 6030(YENİ 7 TANE ANADOLU LİSESİ AÇILDI) BU DURUMDA BURSA İLİ İÇİN DÜŞÜNÜRSEK TABAN PUANLARDA DÜŞME OLUR MU? YOKSA BEN YİNE 2009 YILININ BAŞARI SIRASINI MI BAZ ALAYIM ?

  • Burak Tuyan 12 Temmuz 2010 at 16:45 #

   Merhaba Melike Hanım,

   Bursa için 7 yeni Anadolu Lisesi’nin açıldığı bir ortamda; iki farklı senaryo ortaya çıkıyor:

   1) Mevcut Anadolu Liseleri’nin yüzdelik başarı dilimleri değişmeyip (bu noktada taban puan yerine “yüzdelik dilimi” veya “genel başarı sırasını” göz önünde bulundurmakta fayda var), yeni okullar mevcut okullardan daha düşük puanlarla öğrenci kabul edebilir. Yani yeni okullar, puan olarak eski okulların altında kalabilir.

   2) Yeni Anadolu Liseleri, çeşitli etkenlerle (bulunduğu semt ve ilçe, öğretim kadroları, vb.), puanı nispeten yüksek ve mevcut Anadolu Liseleri’ne yerleşebilecek öğrencilere cazip gelebilir. Bu durumda da, puan olarak sizin üstünüzdeki öğrencilerin bir kısmı mevcut okullara, bir kısmı da yeni okullara dağılacağı için; mevcut okulların kabul ettiği öğrencilerin başarı sıraları ve yüzdelik dilimleri düşebilir.

   12 tercihinizin ilk kısmını mevcut okulların 2009 verilerini baz alıp sıralayıp; sondaki tercihlerinizin bir kısmını yeni açılacak okullara ayırabilirsiniz.

   Bu süreçte, özellikle yeni açılacak okullarla ilgili şu bilgileri araştırmanızı öneririz:

   * Konum/adres bilgilerini,
   * Binalarının fiziki koşullarını ve imkanlarını,
   * İlk sene kendi binalarında mı yoksa bir başka okulun boş sınıfların da mı hizmet vereceklerini,
   * Öğretmen kadrolarının belli olup olmadığını,
   * Okulda görev alacak öğretmenlerin önceden hangi okullarda görev aldıklarını,
   * Müdür ve Müdür Yardımcısı kadrolarının belli olup olmadığını.

   Bu bilgiler ışığında bir karar vermenizi ve bu süreçte mezun olduğunuz ilköğretim okulunun veya dershanenizin rehberlik birimlerinden danışmanlık almanızı öneririz.

 25. enes 12 Temmuz 2010 at 16:36 #

  merhaba benim yüzdelik dilimim 21.80 oyp de aldığım puan ise 378. size ben bu durumda izmirde hangi anadolu lisesine girebilirim?

 26. fatih 12 Temmuz 2010 at 16:45 #

  merhaba benim puanım 365.765 genel başarı sıram 258.684 basarı yüzdem 26.24 ben buna göre hangi sağlık meslek lisesini tercih edebilirim
  istanbul ili ve ya kocaeli olabilir

 27. mehtap 12 Temmuz 2010 at 16:48 #

  8. sınıf SBS puanım 369.113
  OYP 370.371
  genel başarı sırası 242814
  genel başarı yüzdelik 34.63
  il başarı sırası 12610
  il yüzdelik 26.4

  İZMİR’DE OTURMAKTAYIM. İYİ BİR ANADOLU LİSESİNE GİREBİLİR MİYİM?

  • Burak Tuyan 12 Temmuz 2010 at 16:56 #

   Merhaba Mehtap Hanım,

   MEB’in 2009′daki 1. yerleştirme verilerine göre; İzmir’de (tüm ilçeler dahil) Anadolu Liseleri en düşük %27.46′lık yüzdelik dilimden ve 209997. genel başarı sırasından öğrenci kabul etmişler.

   Bu bakımdan, İzmir’in bazı ilçeleri için düşük de olsa şansınız var; fakat merkeze yakın ilçelerdeki başarısı daha yüksek Anadolu Liseleri için şansınız maalesef düşük gözüküyor.

   Buna rağmen, özellikle 2. yerleştirmeleri dikkatlice takip etmenizi ve hem 1. tercihlerinizde, hem de 2. tercihlerinizde okulunun rehberlik birimlerinden destek almanızı öneririz.

 28. gökhan 12 Temmuz 2010 at 17:36 #

  merhaba ben gökhan puanım 357,830 yüzdelik dilimimi bulamıyorum yardımcı olur musunuz?

  • Burak Tuyan 12 Temmuz 2010 at 17:39 #

   Merhaba,

   Sınav sonuçlarınızı öğrendiğiniz http://sbs2010.meb.gov.tr adresine T.C. Kimlik Numaranızı yazdıktan sonra açılan “Sınav Sonuç Bilgileri” sayfasının en altında “Genel Başarı Sırası” ve “Genel Yüzdelik Dilim” bilgilerini bulabilirsiniz.

 29. ata KIRCI 12 Temmuz 2010 at 17:52 #

  Ortaöğretim Yerleştirme Puanı 450,294
  Genel Başarı Sırası 44033
  Genel Başarı Yüzdelik 4,47
  İl Başarı Sırası 148
  İl Başarı Yüzdelik 4,14

  bu puanımla

  BOLU ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİNE GİDEBİLİR MİYİM?

 30. Kubilay 12 Temmuz 2010 at 18:04 #

  Merhaba benim
  OYP : 419.223
  Genel Başarı sıra : 104059
  Genel Başarı Yüzdelik : 10,55

  ve samsundaki anadolu liselerinin 2009 puanları şöyleydi

  Taban Puan – Tavan Puan-G.BaşarıSırası-Yüzdelik Dilim

  T.Başaran A.L..447.514—470,16—40333—-5,27
  Samsun Ana.Li..437.762—478.89—55393—-7,24
  M.Piy.Ana Li…423.302—465.55—81525—10,66
  Huriye Süer A..418.139—443.78—91764—12,00
  Canik İMKB A…411,750—448.21—105440–13,79
  Yeşilkent A.L..406.467—426.42—117360–15,35
  19 Mayıs A.L…399.958—418.02—133637–17,48

  Hangisini kazanabilirim Ben Samsun Anadolu Lisesini çok istiyorum şansım varmı veya en çok neyi kazanabilirim? şimdiden teşekkürler

 31. zühre dırmıkçı 12 Temmuz 2010 at 18:07 #

  merhaba Burak bey kızımın sbs sonuçları şöyle oYP 440.283
  Genel başarı sırası 60.990 genel başarı yüzdelik 6.19 il başarı sırası 5555 il başarı yüzdelik 8.58 Bu verilere göre kızımın Ankarada hangi anadolu liselerni terc ih edebileceği konusunda fikir verebilirseniz çok memnun oluruz. Örneğin ümitköy A.L için veya Gölbaşı A.L için şansımız var mı. Yardımlarınız için teşekkür ederim..

 32. sibel 12 Temmuz 2010 at 18:56 #

  iyi günler, 376.300 oyp puanlı,
  genel başarı sırası 223.056
  genel başarı yüzdesi 22.62
  il başarı sırası 8.634
  il başarı yüzdesi 24,48
  olan biri için bursa içinde hangi liseleri önerebilirsiniz? öncelikli olarak merkez ve erkek olduğu için teknik liseler de olabilir.. teşekkür ediyorum…

 33. nurdan 12 Temmuz 2010 at 19:02 #

  8.sınıf puanım : 424 ,414
  Oyp :425,504
  genel basarı yüzdelik : 9,13
  genel basarı sırası : 90009
  il basarı yüzdelik : 9,11
  il basarı sırası : 15881

  BunLara göre İSTANBUL avrupa yakası tarafında bir anadolu lisesine gidebilir miyim ?

 34. Fatih Ünal 12 Temmuz 2010 at 20:52 #

  Öncelikle sizi bir daha rahatsız ettğim için teşekkür ederim. Ben tercihim hakkında bir soru soracağım. Ben tercih listeme yeni açılan anadolu lislerini koyacağım acaba bu yeni açılan anadolu lislerinin puanları yüksek mi olur yoksa az mı olur?

  • Burak Tuyan 13 Temmuz 2010 at 14:08 #

   Fatih Bey,

   Yeni açılan okulların puanı ve diğer istatistikleri, ancak 2010 tercihleri tamamlandıktan sonra belli olacak.

   Ancak, geçen senelerdeki tecrübelerimize göre okulların puanları; bulundukları ilçedeki veya semtteki mevcut okullar ile benzerlik gösteriyor.

   Örneğin X ilinin merkezinde yeni açılan bir okulun puanının, o merkezdeki mevcut okullardan hemen sonra gelmesi muhtemeldir. Ama aynı X ilinin bir ilçesinde yeni açılan bir okulun puanı ile merkezde yeni açılan okulun puanı arasında bir bağlantı kurmak genelde mümkün olmamaktadır.

   Bazen de yeni açılan bir okulun müdürü, idari kadrosu veya öğretmen kadrosu güçlü ve tanınan isimlerden oluşabilmektedir. Bu durumda, bu okulun puanı mevcut bazı okullardan yüksek olabilmektedir.

   Benzer bir şekilde, okulun fiziksel imkanları ve ulaşım kolaylığı da, bazen okulun puanının mevcut okulların üstünde olmasını sağlayabilmektedir.

   2010′da yeni açılan Anadolu Liseleri ve bu yeni kontenjanların tercihlere muhtemel etkisi hakkında yeni bir yazı hazırlamayı planlıyoruz. Bu yazıda, daha detaylı bilgiler sunabilmeyi ümit ediyoruz.

 35. rabia uysal 12 Temmuz 2010 at 22:07 #

  puanım 316.169
  genel başarı sırası 461,275
  genel başarı yüzdesi 46.78
  sağlık meslek lisesine girebilir miyim?
  hangi sağlık meslek liselerine girebilirim acaba?

 36. yaren 12 Temmuz 2010 at 22:52 #

  kızım OYP 443 Puan aldı. genel başarı yüzdesi 5,60 il başarı yüzdesi 7,03 genel sıralama 55978 il sıralaması 704 muğla ilinde öğretmen anadoluya girebilir mi? teşekkür ederim

 37. Kadir 12 Temmuz 2010 at 23:44 #

  Merhaba. Benim oyp puanım 403. Bu puanla anadolu liselerine girme ihtimalim var mı ? Şimdiden teşekkürler..!

 38. Refik çalışkan 13 Temmuz 2010 at 00:09 #

  Merhaba benim oyp 401 puanım var genel başarı sırası 149000 13007 il başarı sırası yüzde 15 genel yüzde 20 il başarı sırası Ankarada Merkezde nereye girebilirim Ankarada toplam 17 yeni okul açıldı 2950 kontajan artı şansım ne olur ilcelerde değil il merkezinde şansım var mı

  • Burak Tuyan 13 Temmuz 2010 at 14:10 #

   Sayın Refik Çalışkan,

   2010 yılında yeni açılan Anadolu Liseleri ve bu okulların tercihlere muhtemel etkisi hakkında yeni bir blog yazısı hazırlamayı planlıyoruz.

   Araştırmalarımızı tamamlayınca yayınlayacağımız bu yazıda, sizlere daha detaylı bilgiler sunmaya çalışacağız.

 39. Kübra 13 Temmuz 2010 at 01:07 #

  merhaba burak bey;
  benm OYP 378.537
  genel başarı sırası:215.853
  genel başarı yüzdelik : 21.89
  il başarı sırası : 8363
  il başarı yüzdelik : 23.71

  meslek liselerinde istediğim bölümler benim puanıma göre 15-20 puan yüksek. tercihlerimde bu gibi yüksek puanlı okulları yazmamı önerir misiniz?

  • Burak Tuyan 13 Temmuz 2010 at 14:15 #

   Kübra Hanım,

   Puanlardan (OYP) ziyade, genel başarı sırasına ve yüzdelik dilime önem vermenizi öneririz; çünkü bu seneki puanlar ile geçen seneki puanlar farklılık gösterebilir.

   Kendi başarı sıranızdan, yüzdelik diliminizden ve hatta puanınızdan daha yüksek okulları tercihlerinizde ilk sıralara koymanızı genel anlamda öneririz.

   Ama tercihlerinizin önemli bir bölümünü kendi sıranıza uygun ve bir kısmını da kendi başarı sıranızdan daha düşük okullara ayırmanızda fayda olduğunu önemle hatırlatmalıyız.

   • Aslı 14 Temmuz 2010 at 17:03 #

    Merhaba Burak Bey
    OYP puanım : 444,685
    Genel Başarı Sırası : 53165
    Genel Başarı Yüzdelik : 5,39
    İl Başarı Sırası : 472
    İl Başarı Yüzdelik : 4,64

    Yaşadığım yer : Ordu

    Ordu’da ki hangi LiseLere yerleşebilirim acaba ??

 40. pınar 13 Temmuz 2010 at 09:51 #

  iyi günler
  benim 8.sınıf sbs =405
  oyp puanı =389,2330
  Genel Başarı Sırası = 182,857
  Genel Başarı Yüzdelik= 18,55
  İl başarı sırası = 4315
  İl Başarı Yüzdelik = 19,32
  kocaelindeki hangi liseleri önerebilirsiniz ??

 41. Sercan 13 Temmuz 2010 at 10:05 #

  Merhaba oyp puanım 355
  genel başarı sırası 375811
  genel başarı yüzdelik 38.11
  İstanbulda anadolu meslek veya anadolu lisesine girebilir miyim?

 42. Jülide 13 Temmuz 2010 at 11:23 #

  Merhaba Burak Bey, Ben de yeğenim için sormak istiyorum. Okul başarısı hep yüksek olmasına rağmen puanları düşük geldi. Ankara Anadolu Liseleri için şansımız olabilir mi? Puanlarda düşüş olur mu? Nasıl bir yol izlemeliyiz?Teşekkür ederim.

  (OYP) 369,818
  Genel Başarı Sırası 244727
  Genel Başarı Yüzdelik 24,82
  İl Başarı Sırası 20086
  İl Yüzdelik 31,02
  Cinsiyet : K

 43. fatih 13 Temmuz 2010 at 11:39 #

  merhaba benim 8,sınıf sbs puanım 474,555, oyp puanım 451,303 genel başarı yüzdem 4,3 genel başarı sıram:42399 buna göre istanbuldaki hangi anadolu liselerini önerirsiniz? cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim

 44. Feyza 13 Temmuz 2010 at 12:31 #

  Merhaba Burak Bey,
  8.sınıf puanım 500,
  ortalama puanım 474,
  İl sıralamam 1227,
  Genel başarı sıram 13307.
  Ben Ankara da bir liseye girmek istiyorum.Gazi Anadolu ya da Mehmet Emin Resulzade istiyorum.Gazi Anadolu genel başarı sırası 7860 , il başarı sırası 765 Mehmet Emin Resulzade nin genel başarı sırası 10330, il başarı sırası 1060. Bu okullara girme şansım var mı ? Ya da önereceğiniz liseler var mı ?

 45. özgür 13 Temmuz 2010 at 13:05 #

  merhaba benim yerleştirme puanım 400 samsunda merkezde bir anadolu lisesine girme ihtimalim var mı yüzdelik dilimim 15.6

 46. zehra başak 13 Temmuz 2010 at 13:29 #

  merhaba
  istanbul anadolu yakasında tuzlada oturuyorum
  8.sınıf sbs 475
  oyp 447
  yüzdelik dilim %5,13
  başarı sırası 49300
  bunlara göre nasıl bir tercih listesi önerirsiniz

 47. şilan 13 Temmuz 2010 at 16:28 #

  merhaba ben mersinde oturuyorum.
  oyp puanım : 438.709
  genel başarı sırası:63.802
  genel başarı yüzdelik : 6,47
  il başarı sırası: 1597
  il başarı yüzdelik:6,71

  mersindeki anadolu liselerinden hangılerıne girebilirim ? ve hangılerını tercıh etmelıyım.teşekkürler

 48. ömer 13 Temmuz 2010 at 16:28 #

  sizi meşgul ettim icin ozur dilerim bi sorum olucak benım OYP puanım 400.835 yuzdelik dilimim 15.2 genel başarı sıram 149.891
  İl Başarı
  Sıram:1745 acaba malatyada cumhuriyet anadolu lisesi yada kolukısa anadolu lisesine girebilir miyim eğer bana yardımcı olursanız çoook sevinirim dersverilir.net saygılarr….

 49. ozlem 13 Temmuz 2010 at 16:35 #

  Merhabalar
  Kızımın OYP 473,688
  Genel Başarı Sırası 13531
  Genel Başarı Yüzdelik 1,37
  İl Başarı Sırası 1256
  İl Başarı Yüzdesi 1,94

  Bu bilgiler ile Ankarada yerleşebileceği anadolu lisesi nedir?
  Tercih sıralamasını nasıl yapmalı?
  2. veya devamı yerleştirmelerde bir üst sıradaki anadolu lisesine girebilme sansı nedir?
  teşekkürler

 50. melek 13 Temmuz 2010 at 17:11 #

  merhaba oğlumun oyp 327.349
  genel başarısı 411.036
  genel başarı yüzdesi 41.69
  il 5713
  il yüzde 47.12
  anadolu denizcilik istiyor aydın veya izmir nereleri yazarsa şanı olur
  şimdiden teşekkürler

 51. özlem 13 Temmuz 2010 at 17:13 #

  iyi günler
  oyp 377.741
  yüzdelik dilim %22.15
  başarı sırası 218.423
  bu sonuca göre istanbul sarıyer ve civarında yeni açılan anadolu liselerini tercih edebilir miyiz? isimlerini alabilir miyiz?
  teşekkürler.

  • elif 22 Haziran 2011 at 17:55 #

   yüzdelik dilim ve sıralamaya nereden baktınız ?

   • Burak Tuyan 04 Temmuz 2011 at 10:19 #

    Merhaba Elif,

    Bu yazıdaki bilgiler geçen sene SBS tercihi yapan adaylar için geçerli olan bilgiler.

    Sizin bu seneki sınav sonuçlarının açıklandığı dönemlerde SBS-2011 başlığıyla yeni bir yazı yayınlayacağız, o yazıyı takip etmeni öneririz.

 52. nuran 13 Temmuz 2010 at 19:17 #

  kızım orta öğretme geçiş puanı 400 yüzdelik dilimi 15,23 ankarada anadolu lisesine yerleşe bilirmi ayrıca 1. tercihteki yaptımız okulların aynısını 2. tercihte yapmak zorundamıyız yoksa farklı okullara yapabilirmiyiz

  • Elçin Yatağan 15 Temmuz 2010 at 15:43 #

   Merhaba Nuran Hanım,

   1) İlk sorunuza yönelik olarak, kızınızın mezun olduğu okulun rehberlik servisinden veya öğretmenlerinden destek almanızı öneriyoruz.

   2) Tercih işlemlerinizle ilgili bilgi almak için aşağıda paylaştığımız yazımızı inceleyebilir ve MEB tarafından sunulan 2010 SBS Tercih ve Yerleştirme Kılavuzuna ulaşabilirsiniz:

   2010-SBS Tercih İşlemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

   Kılavuzda, “yapılacak 2. tercihlerin ilk tercihlerle aynı olması gerekiyor” gibi bir ifade yer almıyor. Bu sebeple, 2. yerleştirme için tercihlerinizi farklı okullardan seçebileceğinizi düşünüyoruz.

   Yine bu konuyla ilgili tamamen emin olabilmeniz için, rehberlik bölümlerinden destek almanızı öneririz.

 53. zeynep 13 Temmuz 2010 at 19:22 #

  merhaba ben zeynep benim.
  OYP puanım:372,458
  genel başarı sırası:235831
  genel başarı yüzdeliği:23,92
  8. sınıf puanım:405
  sizce istanbulda hangi sağlık meslek lisesini yazmalayım yada trakyadaki anadolu liselerini bana yardım edermisiniz ?
  sizden son bir sorum var keşanda sağlık meslek lisesini yazıp sonradan yatay geçiş yapabilirmiyim? (son sorduğum soruyu benim için çok önemli sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim.) şimdiden teşekkürler =)

 54. sevgi 13 Temmuz 2010 at 21:35 #

  benim puanım sbs 431.373 oyp 419.582 yüzdelik dilimim 10.47 genel başarı sıram 103246 il başarı sıram 1426 il yüzdelik dilimim 14.67 ben sivrihisardaki fahri keskin anadolu öğretmen lisesine girebilir miyim lütfen sorumu cevaplayın

 55. Emre 13 Temmuz 2010 at 22:13 #

  Merhaba Burak Bey
  Benim kardeşimin

  (OYP):352

  Genel Başarı : 305.890

  Yüzdelik:31.02

  Bu duruma göre UŞAK’taki anadolu liselerine girme ihtimali varmı?

  Şimdiden teşekürler…

 56. OZANALP 14 Temmuz 2010 at 00:20 #

  merhaba burak bey;
  benm OYP 431.949
  genel başarı sırası:76704
  genel başarı yüzdelik : 7,78
  il başarı sırası : 7028
  il başarı yüzdelik : 10.86

  ANKARA merkez tercihlerim hakkında bilgi verirseniz cok mutlu olurum tesekkur ederım.

 57. fevzi 14 Temmuz 2010 at 08:37 #

  ben fevzi merhaba ben osmaniye ilinde oturuyorum oğlumun oyp puanı 356,407 genel başarı sırası 292428 yüzdelik sırası il dışı 29,66 bu bu puanla türkiye genelinde herhangi bir sağlık meslek lisesine yerleşebilirmi yardımcı olursanız sevinirir.
  email fevzi_guler@hotmail.com

 58. hakan 14 Temmuz 2010 at 12:12 #

  Merhaba Burak Bey
  OYP puanım:396.158
  Genel başarı sırası:162.934
  İl başarı sırası:14.062
  Genel başarı yüzdelik:16.52
  İl başarı yüzdelik:21.72
  İl:Ankara

  Bu sene EN AZ 9 düz liseyi Anadolu yaptılar.(Benim sayabildiklerim)Düz liseden Anadoluya çevrilenlerle beraber Ankara’da 78 Anadolu lisesi var.Anadolu lisesine girebilir miyim?

 59. Yiğit 14 Temmuz 2010 at 13:48 #

  bu sene puanlar ne kadr yükselir her lisede yükslirmi

 60. tahir yavuz 14 Temmuz 2010 at 14:24 #

  Ortaöğretim Yerleştirme Puanı (OYP):289.824

  Genel Başarı

  Sırası:585949

  Genel Başarı
  Yüzdelik:59.43

  İl Başarı
  Yüzdelik:5038

  diploma puanıo:76.11
  budurumda ticaret veya meslek liselerine gidebilirmiyim

  • yağız 14 Temmuz 2011 at 13:36 #

   merhaba yiğit

   2011 SBS sınavında öğrencilerin genel başarı oranları bir önceki seneye göre düştü. Bu da demek oluyor ki 2010 yılında liselerin puanları biraz olsun düşecek. İçini rahat ttmanı öneriyorum ve başarılar diliyorum…

 61. Şeyma BUBUCCU 14 Temmuz 2010 at 14:53 #

  merhabalar benim üç yıllık sbs ortalamam 470,200, amacım Konya Akşehir, Ereğil, Karaman, Çankırı, çorum ve yeni açılan Burdur merkez fen lisesi ile Isparta Yalvaç Fen Liselirine girmek bu sonuca göre nasıl bir tercih yapmalıyım veya girebilirmiyim.

 62. Şeyma BABUCCU 14 Temmuz 2010 at 14:55 #

  ayrıca benim yüzdelik dilimim 1,70 dir türkiye geneli başarım ise 17.300 dür.

 63. batuhan 14 Temmuz 2010 at 15:06 #

  merhaba benım oyp 413.135 genel basarı sırası= 118615 genel basarı yuzdelık =12.03 il başarı sırası =2012 il başarı yüzdeliği= 9.78 ben hatay iskenderun ilçesındekı hangı anadolu liselerine girebiliyorum.cvp yazarsanız sevınırım.

 64. betül 14 Temmuz 2010 at 15:20 #

  ayhan: OYP.384.726
  GENEL BAŞARI.196399
  YÜZ:19.92
  SMSUN VE ORDUDA HANGİ SAĞLIK MESLEK LİSELERİNE GİREBİLİRİM
  SELAMLAR.BURAK BEY.BANA KISA ZAMANDA YAZARSANIZ SEVİNİRİM

 65. Ayça 14 Temmuz 2010 at 15:51 #

  Merhaba ! Ben ankara da yaşıyorum ve bazı anadolu liselerin yüzdelik dilime göre tutturabilmişken genel başarı sırası olarak tutturamadığımı farkettim. Sizce tercihimi genel başarı sırasına göre mi yoksa yüzdelik dilimimi göre mi yapmam daha sağlıklı olur ? Şimdiden teşekkürler ..

 66. tuğba 14 Temmuz 2010 at 16:44 #

  merhabalar ben istanbul da oturuyorum.OYP puanım 429.979 genel başarı yüzdem= 8.18 il başarı yüzdem ise = 8.21 bu durumda istanbul da iyi bir anadolu lisesi ne girebilir miyim? yardımcı olursanız sevinirim!

 67. Onur 14 Temmuz 2010 at 17:29 #

  Merhaba Burak Bey,

  Benim oyp puanım 425 genel yüzde 9.2 sıralamam 90698 Sizce İzmir Buca Anadolu (Frs karma) ya girme olasılığım kaç bide Karabağlar Nevvar Salih İşgören Anadolu lisesine girme olasılığım sizce nekadar bilgilendirirseniz sevinirim…

  Saygılarımla…

 68. mutluoz 14 Temmuz 2010 at 18:11 #

  Burak Bey merhaba,
  Sadece 8.sınıf SBS puanına göre (okul notu eklenmeden, sadece sınavdan alınan puan) genel başarı sıralamasına nasıl ulaşabiliriz? MEB niye bütün istatistikleri açıklamaz anlam veremiyorum.
  Teşekkürler.

 69. çağla 14 Temmuz 2010 at 21:26 #

  benim oyp puanım 461.504 genel başarı yüzdelik dilimimm 2.82 lüleburgaz ramazan yaman fen lisesinin 2.41 2. tercihlerde girebilme ihtimalim var mı?

 70. feyyaz 15 Temmuz 2010 at 10:07 #

  merhaba oyp puanım 438.217 genel başarı sıram 64697 il de ki sıram 2089 yüzdelik dilimim 6.56 sizce konya daki osman nuri hekimoğlu anadolu lisesine girebilirmiyim şimdiden teşekkürler

 71. ferdii 15 Temmuz 2010 at 10:19 #

  benim 8.sınıf SBS puanım 436.063
  oyp 421,243 antalyada gidebileceğim anadolu liselerinin listesi lutfen çok kararszm ne yapcam bilmiyorumm bu andolu lselerinden hangisini öenerirsiniz yudelik dilimler şöle
  genel10.09 il 11,37

 72. tuçe 15 Temmuz 2010 at 12:00 #

  merhaba burak bey;

  benim OYP IM 357,843

  GENEL BASARIM YÜZDELİK:29.12
  İL BAŞARI SIRAM:2986
  İL BAŞARI YÜZDELİK:29,34
  BU BİLGİLERE BAKARSANIZ ORDU ÜNYEDEKİ SAĞLK MESLEK LİSESİ BÖLÜMLERİNE VEYA GİRESUN SAMSUN GİBİ YKN İLLERDEKİ SAĞLIK MESLEK LİSELERİNE GİREBİLECEĞİM BÖLÜMLERİ YAZARSANIZ SEVİNİRİM.AYRICA BÖYLE BİR İŞLE BİZİ AYDINLATIYORSNZ COK TESEKKURLER Bİ AN ÖNCE BEN DE CEVAP BEKLIYORUM İYİ GÜNLER .ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER…:)

 73. ferdi 15 Temmuz 2010 at 12:46 #

  benim sbs puanım 436 ort 421,243 yuzdelik il 11,.. geenel 10,07 antalyada hangi liselre gidebilirim hangisitercih ediyim

 74. AZRA 15 Temmuz 2010 at 13:25 #

  Merhaba Benim(OYP=364,287) (Genel BŞR SRM=263,894) (Genel YZDLK=26,76) İL BŞR SRS=856 İL BŞR YZDLGM=17,77 YA BEN BİTLİS VEYE MARAŞ SAGLIK MESLEK LİSESİNİ İSTİYORUM SİZCE GELİR Mİ??????VEYA KESİN GELEBİLEKCEK BAŞKA BİR YER VARMI????? SORULARIMI CEVAPLARSANIZ BENİ ÇOOOOOOKK MUTLU EDERSİNİZ :)

 75. sinan 15 Temmuz 2010 at 13:35 #

  iyi günler.
  benim oyp puanım 366,663 yüzdelik dilim 25,93
  genel sıramda 255469 bu verilere göre kırıkkalede saglık meslek lisesine kesin gidebilirmiiyim sizce

  teşekürler…

 76. eminenur 15 Temmuz 2010 at 16:48 #

  merhaba
  bnim oyp=406 genel başarı sırası=136,051 genel yüzdelik=13,80 il başarı sırası=11,881 il başarı yüzdelik=18.35 ankarada hangi anadolu liselerine girebilirm yardmcı olabilirmisniz

 77. irem 15 Temmuz 2010 at 17:02 #

  lüt fen cevaplayın…iyi günler benim oyp 394.058 uüzdelik 17.12 genel başarı 168.844 tercihimde boluda anadolu liselerini yazdım 4 tane sağlık meslek lisesi yazdım.aslında ben sağlık meslek lisesine gitmek istiyorum yanlış tercih yapmışım anadolu liselerine puanım tutarmı ben sağlığa tutmasını istiyorum ama

 78. cankat 16 Temmuz 2010 at 21:51 #

  Bnm puanım 416 . bir anadolu lisesine girmek istiyorum . İstanbulda yeni açılanlar dahil . hangi anadolu lisesine girebilir .

 79. beyza 17 Temmuz 2010 at 11:21 #

  benim oyp puanım 464 manisa anadolu öğretmen lisesine genel başarı yüzdeliğine göre girebiliyorum ama genel başarı sırasına göre giremiyorum sizce girebilirmiyim bu liseye

 80. gökçe 17 Temmuz 2010 at 12:10 #

  bnm oyp 417 genel başarı sırası 107,535 genel başarı yüzdeliği 10.91 ankaradaki anadolu liselerine bakıyorum taban puanı tutuyo yüzdelik dilim tutuyo genel başarı sırası tutmuyo yada taban puan tutuyo yüzdelik dilim tutmuyo biz hangisine göre tercih yapıcaz en önmli olan hangisi genel başarı sırasımı yüzdelik dilimmi taban puanmıı ????

 81. emre 17 Temmuz 2010 at 22:28 #

  Genel Başarı sırası 618512
  Genel Başarı Yüzdelik Dilim 62,73
  İl başarı Sırası 31300
  İl Başarı Yüzdelik Dilim 6553

  puanım düşük izmir anadolu meslek lisesine hangisine girerim isimlerini yazarsanız sevinirm….

 82. nur 18 Temmuz 2010 at 10:46 #

  benım and. lıselerıne puanım ve yuzdelık dılımım yetıo ama basarı sıram yetmıo…ben neye gore tercıh yaqıcamm cwq ıstıyorum kafam çook karısık

 83. çağlaaaa 18 Temmuz 2010 at 19:22 #

  sayın burak bey:
  oyp 460.505 genel yüdelik dilim 2.82 ramazan yaman fen lisesine girebilirmiyim????? kırklareli edirne de hangi liselere girebilirim

 84. merve 20 Temmuz 2010 at 17:14 #

  bu sene taban puanları düşecekmiş acaba doğrumu çünkü puanları çok yüksek

 85. emre 24 Temmuz 2010 at 12:43 #

  benim 8.sınıf sbs puanım 308 yüzdelik dilimim 38.64 başarı sıram 8627 tercihimde anadolu lisesini yazdım gelir mi lütfen cevap yazın.

 86. emre 24 Temmuz 2010 at 12:44 #

  bide Gaziantep’te oturuyorum meslek lisesi de yazdım hangisi olur?

 87. İlge Ceren 26 Temmuz 2010 at 12:32 #

  merhaba,
  ben bursa’da yaptığım tercihlerde anadolu lisesi kazandım. fakat uzak olduğundan dolayı oraya gitmek istemiyorum. yakınımızda olan bir sağlık meslek lisesine gidip kayıt yaptırabilir miyim?ayrıca tercihlerim arasında sağlık meslek lisesini yazmamıştım,yine de kayıt olabilir miyim?

  • Elçin Yatağan 26 Temmuz 2010 at 16:15 #

   Merhaba İlge Ceren,

   Bildiğim kadarıyla, sağlık meslek lisesini de tercih listende yazman gerekiyordu. 1. yerleştirmede kazandığın okula gitmek istemiyorsan; 2. yerleştirme için tekrar tercih yapabilirsin. (2. yerleştirme için tercih yapsan bile, 1. yerleştirmede kazanmış olduğun okul için kayıt hakkın devam ediyor.)

   Fakat 2. yerleştirmede, 2. tercihlerinde listelediğin okullardan bir tanesini kazanırsan, kazandığın okula kaydını yaptırmak zorundasın.

   Daha detaylı bilgi edinmek için, ailenle birlikte, gitmek istediğin sağlık meslek lisesindeki yetkililerle veya başka uzmanlarla görüşmeni öneririm.

 88. İlge Ceren 26 Temmuz 2010 at 16:48 #

  merhaba,
  peki 2.tercihimi yaparken,1. tercihte yazdığım okullardan mı seçmeliyim yoksa farklı okullarda yazabilirmiyim? —

  Ayrıca,güzel sanatlar liselerine girmek için özel yetenek sınavı yeterli midir ,sbs puanımız ve daha önce yaptığımız tercihler dikkate alınmıyor mu?verdiğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

 89. meltem 04 Ağustos 2010 at 18:02 #

  benim yüzdelik dilimim 30,08 istediğim lisenin ise 32,45 ama beni o liseye almadılar sizce neden almadılar

  • Elçin Yatağan 04 Ağustos 2010 at 18:08 #

   Merhaba Meltem,

   Sorunda bahsetmemişsin ama başka bir liseyi mi kazandın?

 90. gözde 09 Ağustos 2010 at 16:18 #

  ben sbsden 471,668 aldım.
  oypem :436,231
  yüzdelik dilimim :%6,93
  ben mensucat santral anadolu lisesini kazandım.
  fakat ergün öner mehmet öner anadolu lisesini istiyorum.
  acaba kazanabilir miyim???

  • Elçin Yatağan 09 Ağustos 2010 at 16:57 #

   Merhaba Gözde,

   2. yerleştirme için tercih yapabilirsin. Sonuçta kazandığın okul saklı kalıyor, oraya kayıt hakkın var. Dolayısıyla kaybedeceğin birşey yok.

   Tekrar tercih yapıp, kazandığın takdirde, 2. kazandığın okula kaydını yaptırman gerekir, bunu unutma.

   Kazanma ihtimalinle ilgili, okulunun rehberlik servisiyle veya öğretmenlerinle görüşebilirsin.

 91. İlge Ceren Duman 16 Ağustos 2010 at 11:32 #

  merhaba,
  2.yerleştirmede kazandığım okula kayıt yaptırırsam daha üst sıralarda tercih yaptığım okula yedekten girme şansımı kaybediyormuyum?

  • Elçin Yatağan 17 Ağustos 2010 at 17:24 #

   Merhaba İlge Ceren,

   2010 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi Tercih ve Yerleştirme eKılavuzu’nun 8. sayfasında şöyle bir açıklama var:

   II. yerleştirme işlemi yapıldıktan sonra, herhangi bir tercihine yerleşen öğrencilerin yerleştikleri tercihten daha üstteki tercihleri ile herhangi bir tercihine yerleşemeyen öğrencilerin tüm tercihleri dikkate alınarak yedek yerleştirme yapılır. (Yedek yerleştirme için okulların kontenjanı, II. yerleştirme için ilan edilen boş kontenjanın %50 fazlası olarak belirlenir. Ancak belirlenen bu kontenjan miktarı, okulun toplam kontenjan sayısının %10’undan az ise okulun toplam kontenjanının %10’u yedek yerleştirme kontenjan sayısı olarak dikkate alınır.)

   Bu durumda bazı öğrenciler hem asil hem yedek olarak; bazı öğrenciler sadece asil olarak ve bazı öğrenciler ise sadece yedek olarak tercihlerine yerleştirilmiş olabilirler. Bazı öğrenciler ise hiçbir tercihinde asil ya da yedek olamaz.

   Dilersen bu konuyla ilgili öğretmenlerinle veya uzman kişilerle görüşebilirsin.

 92. sinan 23 Ekim 2010 at 12:52 #

  teşekürler benim tam puanım 270 anadolu gelirmi?

 93. Gizem Uluay 25 Kasım 2010 at 16:23 #

  ben 8. sınıfa gidiyorum. 6.sınıf sbs puanım 379 7. sınıf sbs puanım 338. ben kendi ilimde veya yakın illerdeki anadolu liselerinden birine gitmeyi planlıyorum.Bu sene yuksek puan almam gerektiğini biliyorum ama yeni bir şey oğrendim; yuzdelik dilim ? puanla aynı şeymi? yani bana yuzdelik dilimden bahsedermisiniz? çünkü bu konuyla ilgili bir bilgim yok. yardımcı olursanız teşekkür ederim…

 94. gülce 03 Şubat 2011 at 21:16 #

  merhaba 6. sınıf puanım 451 7. sınıf puanım 470 daha 8. sınıf sbs ye girmedim fakat bir sey ogrenmek istiyorum oypem 475 olursa yuzelik dilimim ortalama nasıl olur ve cagaloglu anadolu lisesine girebilme sansım var mı ? cunku duz hesapla yani %25.35.40 gibi hesaplayınca puanım tutmuyor

 95. frkn 29 Haziran 2011 at 12:40 #

  bnm oyp puanım 482,25 acaba yüzde ve başarı sıram kaç olur acaba

 96. furkan 29 Haziran 2011 at 13:17 #

  Benim OYP Puanım 482,87(tahminen) acaba başarı sıralamam ve yüzdelik dilim ne olur ?

  • Burak Tuyan 04 Temmuz 2011 at 10:21 #

   Merhaba Furkan,

   Sınav sonuçları resmen açıklanmadan bu konuda bir yorum yapmak doğru olmaz; çünkü başarı sıralaması ve yüzdelik dilim doğrudan diğer adayların sınav(lar)dan aldığı puanlara göre şekilleniyor.

 97. barış 05 Temmuz 2011 at 15:14 #

  merhaba benim sbs ortalamam 375 istediğim anadolu lisesi ise 387 puanla alıo ben girebilirmiyim

 98. barış 05 Temmuz 2011 at 15:21 #

  yüzdelik dilim 19

 99. ahmet 07 Temmuz 2011 at 13:38 #

  benim basarı yüzdem 4.60 gireceğim okulun 4.58 girebilirmiyim

 100. özge 08 Temmuz 2011 at 12:46 #

  ben özge
  6.sınıf puanım 414
  7.sınıf puanım 424
  8.sınıf puanım 425
  yüzdelik dilim ve genel sıralamam ne olur?

 101. ikra 08 Temmuz 2011 at 15:07 #

  merhaba ben ikra oyp 424.012 ,genel başarı sırası 101.531 ,genel başarı yüzdelik 10.06 ,
  il başarı sırası 8.816 ve il başarı yüzdelik 13.20 bana nereleri tercih etmem gerektiğine yardımcı olur musunuz?

 102. furkan 08 Temmuz 2011 at 22:56 #

  merhaba benim oyp:352.548 yüzdelik dilim:29
  ben acaba kütahyaya yakın şehirler arasında hangisinin sağlık meslek lisesine gidebilirim ???

 103. berna 09 Temmuz 2011 at 12:29 #

  merhaba ben liselerin yüzdelik dilimlerine baktım bu yüzdelik dilimleri sadece o ilin mi yoksa o lisenin türkiye geneli yüzdelik dilimi mi

 104. esra azra 09 Temmuz 2011 at 13:27 #

  benim 8.sınıf sbs puanım 352,173 ama ben yüzdelik dilimin nasıl hesaplanacağını bilmiyorum.bana yardım ederseniz sevinirim.ayrıca üçünün ortalaması 334,297

 105. Beyza 12 Temmuz 2011 at 12:10 #

  Meraba Arkdşlar bana yardımcı olursanız çok sevinirim ben 8.sınıf ögrencisiyim de ben nerden öqrencem yüzdelik dilimini felan

 106. goncagül 16 Temmuz 2011 at 16:05 #

  yüzdelik dilimim e-okulda yazıyomu? acil cevapppp lütfenn

Bir Cevap Yazın

Powered by WordPress. Designed by Woo Themes