2010-SBS Tercihlerinde Yüzdelik Dilim ve Başarı Sırası Ön Planda Olacak

  • 0
  • 09 Temmuz 2010

8. sınıflar için açıklanan SBS 2010 “Sınav Sonuç Bilgileri” sayfasında Ortaöğretim Yerleştirme Puanı (OYP) ifadesinin altındaki “Tercihte Kullanacağınız Puan” açıklaması dikkat çekiyor.

Peki ama yerleştirme tercihlerini yaparken, dikkat etmeniz gereken tek unsur OYP mi olmalı?

Kısacası… Hayır!

Peki ama neden?

2010 yılındaki 8. Sınıf SBS’de 1544 kişi tam puan yaptı ve genel olarak puanlar yükseldi. 2009 yılında öğrencilerin puanları, 2010’daki kadar yüksek değildi.

Temsili Örnek: 2010’da Türkiye sıralaması 20 bin olan öğrencinin OYP’sinin 460 olduğunu varsayarsak, 2009’da 460 puana sahip bir öğrenci Türkiye sıralamasında 15 binlerde – yani daha avantajlı bir konumda – yer alabiliyordu.

Puanlarda bu şekilde bir kaymanın olduğu durumlarda, iki farklı kritere dikkat etmekte fayda var:

1) Genel Başarı Sırası

2) Genel Yüzdelik Dilim

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sunduğu listede, 2009 1. yerleştirmelerine yönelik taban puanlarına ek olarak Genel Başarı Sırası ve Yüzdelik Dilim bilgilerine de yer veriliyor. (2009 Yılı Ortaöğretim Kurumları Geçiş Sistemi I.Yerleştirme Puanları, Yüzdelik Dilimler ve Başarı Sıralamaları için tıklayın.)

Tercihlerinizi yaparken, kendi sınav sonuç bilgilerinizdeki Genel Başarı Sırası ve Genel Yüzdelik Dilim bilgilerini yuvarlak içerisine alıp, MEB’in sunduğu 2009 yılı verileri ile karşılaştırmanızı öneririz.

Bu şekilde, sadece puana dayalı bir tercihten ziyade, bu iki verinin ışığında daha isabetli tercihler yapabilirsiniz.

Tabii ki, bu sene öğrenci ve velilerin okul tercihlerinin geçen senekinden çok farklı olabileceğini de göz önünde bulundurmakta fayda var.

Yani okulların tercih sıraları, geçen senekine gore daha yüksek ve daha düşük olabilir. Bazı okullar sivrilirken, bazı okullar 2009’da gore daha az tercih edilebilir.

Bu durumları da göz önünde bulundurarak;

  • İlk tercihlerinizin bir kısmını kendi başarı sıranızın ve yüzdelik diliminizin daha üstündeki okullara ayırarak şansınızı denemeli,
  • Tercihlerinizin önemli bir bölümünü kendi başarı sıranıza uygun okullara ayırmalı,
  • Tercihlerinizin son birkaç tanesinde de kendi başarı sıranızın ve yüzdelik diliminizin daha altında kalan okullara yer vermelisiniz.

Bu sayede, bu seneki tercihlerin farklılığından doğabilecek durumlara karşı hazırlıklı olmuş olursunuz. (Bu süreçte, okulunuzun rehberlik öğretmenlerinden, dershanelerin rehberlik bölümlerinden veya tercihler konusunda deneyimli özel öğretmenlerden de yardım alabilirsiniz.)

“SBS tercihleri nasıl yapılır?” gibi konularda rehber niteliğinde olmasını istediğimiz bu yazıyı umarız beğenmişsinizdir.

DOSYA: 2009 Yılı Ortaöğretim Kurumları Geçiş Sistemi I.Yerleştirme Puanları, Yüzdelik Dilimler ve Başarı Sıralamaları için tıklayın. (Excel, 1.3 MB)

ÖNEMLİ NOT: 2010 yılı SBS tercihlerinizi yaparken, yukarıda bulunan 2009 yılı verilerini referans olarak almanız gerekmektedir. (2010 yılına ait puanlar, yüzdelik dilimler ve başarı sıraları; siz tercihlerinizi tamamladıktan sonra belli olacaktır.)

YORUMLAR HAKKINDA: SBS-2010 da dahil olmak üzere tüm tercih süreçlerinin her bir öğrenci için önemli ve kişiye özel olduğunu düşündüğümüz için, yorumlarda sormuş olduğunuz okul önerilerini ve tercih listesi oluşturma taleplerini bu noktadan sonra cevapsız bırakacağımızı üzülerek bildirmek isteriz. Tercihleriniz konusunda size yardımcı olacak kişinin; öğrenci ve velisiyle karşılıklı oturup, ihtiyaçlarını ve beklentilerini iyice değerlendirmesi gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca danışmanlık yapacak kişinin, kendi ilinizde bulunan ve tercih etmeyi düşündüğünüz okulları az da olsa tanımasının çok önemli bir unsur olduğunu düşünüyoruz. Tüm bu sebeplerden dolayı, 13 Temmuz 2010 tarihinden itibaren, kişiye özel tercihlerle ilgili sorular cevapsız bırakılıp, sadece başkalarına da fayda sağlayabilecek ve yazının içeriğiyle uygunluk gösteren sorular cevaplanacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Görsel: José Pinheiro

Özel ders mi almak istiyorsunuz? Aradığınız Özel Öğretmenler Burada